Get Adobe Flash player

PRZEDSMAK PRZYSZŁEGO CENTRUM MOŻNA BYŁO ZOBACZYĆ PODCZAS PIKNIKU NAUKOWEGO NA UROCZYSTE OTWARCIE REGIONALNEGO CENTRUM TURYSTYKI I SPORTU W KARLINIE

09.11. w Karlinie odbyło się uroczyste otwarcie Regionalnego Centrum Turystyki i Sportu w Karlinie połączone z Piknikiem Naukowym.

 

 

 

Piknik naukowy w Karlinie w pewnym stopniu pokazał, co w przyszłości może  znaleźć się w Centrum Nauki i Techniki ENERGIA, a Gmina Karlino pozyskała do projektu kolejnego partnera –Uniwersytet Gdański, którego przedstawicielka, a jednocześnie była mieszkanka Karlina przekazała na ręce Burmistrza podpisaną przez Rektora Uniwersytetu umowę o współpracy.

Oficjalnego otwarcia pikniku naukowego w Karlinie dokonali dr Stella Mudrak-Cegiołka – Przedstawicielka Uniwersytetu Gdańskiego oraz prof. nadzw. dr hab. inż. Witold Gulbiński - Prorektor ds. Nauki i Rozwoju Politechniki Koszalińskiej.

Podczas pikniku naukowego zaprezentowane zostały doświadczenia związane ze zjawiskami fizycznymi z wykorzystaniem najnowszych technik badawczych.

Uczestnicy festiwalu mogli podziwiać eksponaty geologiczne, przedstawione zostały procesy zachodzące w morzach i oceanach podczas np. falowania wiatrowego, cyrkulacji termohalinowej,  ruch mas wodnych spowodowany efektem Coriolisa. Naukowcy odpowiadali na pytania zwiedzających, wyjaśniając zagadki oraz ciekawostki otaczającego nas świata.

Przedstawione zostały wizerunki zwierząt żyjących w akwenie Morza Bałtyckiego oraz przybliżono technologię ochrony najbardziej zagrożonych  gatunków. Wszystkie ciekawostki zostały przedstawione na tablicach, plakatach oraz broszurach edukacyjno-informacyjnych, jednak najbardziej dociekliwi mogli również porozmawiać z badaczami, którzy z ochotą udzielali wszelkich informacji.

Można było próbować, dotykać, mieszać i poznawać zjawiska występujące wokół nas.

Dzieci układały, lepiły, rysowały, ćwiczyły, a przedstawiciele Uniwersytetu Gdańskiego i Politechniki Koszalińskiej nie nadążali z odpowiedziami na pytania.

Dużą atrakcję stanowiła Pomysłowa Fabryka, czyli wystawa oparta na zasadzie „Dotknij, sprawdź, zrozum”. Ekspozycja złożona była z 23 stanowisk, które umożliwiały samodzielne poznanie różnorodnych zagadnień w sposób doświadczalny. Eksperymenty z jakimi spotkali się uczestnicy pikniku ukazywały prawa fizyki jakimi rządzi się otaczająca nas rzeczywistość.

Wystawa umożliwiła odwiedzającym Regionalne Centrum Turystyki i Sportu przeprowadzenie doświadczeń i obserwacji bez wcześniejszego przygotowania teoretycznego, co ułatwia zrozumienie świata i ukazuje, że nauka i technika są integralną częścią naszego otoczenia.

Kolejka do mobilnego planetarium nie miała końca, a dzieci i dorośli byli zachwyceni pokazem o historii ziemi.

Były małe roboty i pokaz niskich i wysokich temperatur. Można było zobaczyć jak banan włożony do ciekłego azotu może zamienić się w młotek i jak ciepła i zimna temperatura reagują na połączenie.

Nad całością wystawy czuwali naukowcy oraz animatorzy, którzy opowiadali o najważniejszych i najciekawszych zagadnieniach oraz podpowiadali jak można było skorzystać z zainstalowanych ekspozycji.

Kulminacją imprezy był pokaz laserów nawiązujący do otrzymanego dofinansowania i możliwości nowego obiektu.

Podczas pikniku Regionalne Centrum Turystyki i Sportu w Karlinie odwiedziło ponad 2500 osób.

Była to z pewnością impreza wyjątkowa i bardzo udana.

Za pomoc w jej realizacji Gmina Karlino dziękuje partnerom, a w szczególności Politechnice Koszalińskiej i Uniwersytetowi Gdańskiemu.

Impreza została zorganizowana w ramach projektu pn. „Budowa Regionalnego Centrum Turystyki i Sportu w Karlinie” który jest współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013.

 

Jak do nas dojechać‡
Sonda
Jeżeli powstanie Centrum to nas odwiedzisz?
 
Newsletter

Imię:

Email: