Get Adobe Flash player

15 maja w Karlińskim Ośrodku Kultury oficjalnie ogłoszono wyniki konkursu architektonicznego na opracowanie projektu wraz z koncepcją ekspozycji przestrzenno – plastycznej Centrum Nauki i Techniki ENERGIA w Karlinie.

Â


Celem przeprowadzonego konkursu było uzyskanie najlepszego rozwiązania architektonicznego w projektowanym Centrum Nauki i Techniki ENERGIA w Karlinie przy zastosowaniu najdogodniejszych rozwiązaniach przestrzennych. Jednocześnie ważnym czynnikiem wpływającym na ocenę projektów było przedstawienie optymalnych wskaźników ekonomicznych i atrakcyjnych założeniach programowych.

Do konkursu zgłosiło się 30 uczestników, jednak zadanie okazało się nie lada wyzwaniem i w związku z tym, w kolejnym etapie postępowania nadesłano jedyne 3 prace konkursowe, spośród których wyróżniono jedynie dwie.


 


I nagroda w wysokości 12 000 zł oraz zaproszenie do negocjacji z wolnej ręki na opracowanie dokumentacji projektowej, została przyznana pracy konkursowej oznaczonej numerem 0023 wykonanej przez konsorcjum firm:

JAZ+Architekci, Żmijewski, Jaworski, Masse s.c. oraz Marcin Pietuch - Fabryka Dekoracji z WarszawyII nagrodę w wysokości 5 000 zł otrzymała praca konkursowa oznaczona numerem 0012 wykonana przez firmę:

SO.D.A - Studio Dobrej Architektury - Marka Ostrowskiego ze SzczecinaProjekt, który okazał się najlepszy został przede wszystkim doceniony za:

- nowatorski kształt oraz ukształtowanie powierzchni terenu wokół Centrum, zainspirowane słupami bazaltowymi.

- zaproponowanie logicznego merytorycznie ciągu zwiedzania dla odbiorców w różnym wieku

- propozycję realizacji Parku Laboratorium, będącego miejscem lokalizacji przykładowych obiektów obrazujących pozyskiwania tzw. zielonej energii

- możliwość budowy etapamiAutorzy zwycięskiego projektu na Centrum Nauki i Techniki ENERGIA w Karlinie zaproponowali architekturę obiektu oraz terenu o niezwykle nowoczesnej stylistyce z zachowaniem naturalnego, geologicznego ukształtowania terenu. Dodatkowo założono, że część obiektu zostanie zarezerwowana dla przedsięwzięć komercyjnych, np. restauracji, sklepów, księgarni.

 

ÂJako element dodatkowy zaproponowano budowę dziedzińca - amfiteatru, który stanowić będzie nie tylko miejsce prezentacji widowiska związanego z erupcją szybu Daszewo II, ale który pozwoli również na organizację wydarzeń plenerowych Gminy Karlino. Ponadto projekt nie narzuca szczegółowych rozwiązań, dając dużą swobodę w dalszych pracach projektowych budynku Centrum i jego ekspozycji. Zaproponowane rozwiązania stanowią ciekawy punkt wyjścia do dalszych prac na projektem. Warto podkreślić, że pod względem energochłonności obiekt ten będzie całkowicie samowystarczalny. Będzie to możliwe poprzez zastosowanie najnowocześniejszych rozwiązań energetycznych przy użyciu odnawialnych źródeł energii.Centrum Nauki i Techniki Energia ma stanąć na 8-hektarowej działce w okolicach skrzyżowania drogi krajowej nr 6 Szczecin - Gdańsk i drogi wojewódzkiej nr 163 Kołobrzeg- Wałcz. Centralnym punktem ekspozycji ma być dziedziniec z wybuchającym co jakiś czas szybem wiertniczym - gdzie będą się odbywały pokazy gaszenia ropy, przypominające akcję w Krzywopłotach z 1980 r.Przedsięwzięcie to ma na celu generowanie nowych miejsc pracy oraz rozwój turystycznego zaplecza nie tylko gminy Karlino, ale całego województwa zachodniopomorskiego. Centrum będzie główną atrakcją zarówno dla mieszkańców Gminy jak i turystów wypoczywających nad morzem. Obiekt ten łączy w sobie genialny nowoczesny koncept z funkcjonalnością.

Jak do nas dojechać‡
Sonda
Jeżeli powstanie Centrum to nas odwiedzisz?
 
Newsletter

Imię:

Email: